Speakers

Keynote Speakers
  • D. A. Baker (UW)
  • E. A. Carter (Princeton)
  • G. Galli (Chicago)
  • G. A. Voth (Chicago)
Plenary Speakers
  • J-L. Bredas (KAUST)
  • K. A. Fichthorn (Penn State)
  • J. Gale (Curtin)
  • A. Aspuru Guzik (Harvard)
  • S. Hammes-Schiffer (Illinois)
  • R. J. Harrison (Stony Brook)
  • B. Mennucci (Pisa)
  • F. Neese (Max Planck)
  • M. Neurock (Minnesota)
  • K. M. Rosso (PNNL)
  • G. E. Scuseria (Rice)
  • P. M. Siegbahn (Stockholm)
  • W. Yang (Duke)
Invited Speakers
  • C. Adamo (Paris)
  • C. M. Aikens (Kansas St)
  • A. Alavi (Cambridge)
  • J. Autschbach (Buffalo)
  • P. W. Ayers (McMaster)
  • M. Baer (PNNL)
  • S. Banerjee (WSU)
  • V. S. Batista (Yale)
  • E. Besley (Nottingham)
  • J. Blumberger (UCL)
  • J. Bloino (Pisa)
  • W. Borden (N. Texas)
  • R. Broer (Groningen)
  • P. Canepa (LBNL)
  • R. Cave (Harvey Mudd)
  • G. H. Chen (Hong Kong)
  • A. E. Clark (WSU)
  • L. A. Curtiss (ANL)
  • R. Dawes (Missouri)
  • N. A. Deskins (WPI)
  • M. L. Doublet (Montpellier)
  • M. Ehara (IMS)
  • O. Eisenstein (Montpellier)
  • C. Filippi (Twente)
  • M. J. Frisch (Gaussian Inc)
  • L. Gagliardi (Minnesota)
  • J. Gao (Minnesota)
  • Y. Q. Gao (Peking U)
  • M. S. Gordon (Iowa)
  • F. Goumans (SCM, Amsterdam)
  • N. Govind (PNNL)
  • J. Greeley (Purdue)
  • S. Grimme (Bonn)
  • F. L. Gu (Guangzhou)
  • N. Guihery (Toulouse)
  • J. Hachmann (Buffalo)
  • M. Head-Gordon (Berkeley)
  • K. Hermanson (Uppsala)
  • C. M. Isborn (UC Merced)
  • A. Izmaylov (Toronto Scarborough)
  • D. Jacquemin (Nantes)
  • D. Johnson (Iowa State)
  • E. R. Johnson (Dalhousie)
  • K. S. Kim (UNIST)
  • W. Y. Kim (KAIST)
  • A. Klamt (COSMOlogic)
  • K. Kowalski (PNNL)
  • A. I. Krylov (USC)
  • J-L. Kuo (A Sinica)
  • O. Legeza (Budapest)
  • X. Li (UW)
  • R. Lindh (Uppsala)
  • W. Liu (Peking U)
  • L. Maibaum (Washington)
  • K. Mandadapu (Berkeley)
  • T. E. Markland (Stanford)
  • R. Martin (LANL)
  • T. J. Martinez (Stanford)
  • N. Marzari (Lausanne)
  • D. Masiello (Washington)
  • M. Mavrikakis (Wisconsin)
  • A. McCoy (Washington)
  • T. F. Miller (Caltech)
  • H. Nakai (Waseda)
  • D. Neuhauser (UCLA)
  • I. Paci (Victoria)
  • K. Pernal (Lodz)
  • K. Peterson (WSU)
  • P. Piecuch (Michigan State)
  • J. Pittner (Prague)
  • R. Ramakrishnan (Tata Institute)
  • S. Raugei (PNNL)
  • N. Rega (Naples)
  • J. J. Rehr (UW)
  • Y. M. Rhee (POSTECH)
  • P. N. Roy (Waterloo)
  • T. Saue (Toulouse)
  • J. Sauer (Berlin)
  • H. B. Schlegel (Wayne St)
  • T. Shiozaki (Northwestern U)
  • T. Soini (SCM, Amsterdam)
  • M. Sprik (Cambridge)
  • V. N. Staroverov (Western Ontario)
  • M. L. Sushko (PNNL)
  • D. G. Truhlar (Minnesota)
  • E. F. Valeev (Virginia Tech)
  • D. Wei (Shanghai)
  • M. W. Wong (Singapore)
  • X. Xu (Fudan)
  • T. Yanai (IMS)
  • L. M. Yang (Huazhong)
  • E. Zurek (Buffalo)